פיזיותרפיה

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה היא תחום טיפולי העוסק באבחון וטיפול בהפרעות במערכת התנועה. הטיפול בפיזיותרפיה אינו פולשני, אך משתמש במקרים רבים במכשור מתוחכם ומתקדם על מנת להקל על כאבים, לשפר את יכולת התנועה ולחזק שרירים על מנת להחזיר את המטופל לתפקוד מלא וכמובן לספורט אותו אוהב ורוצה לבצע.

מעקב אחר התקדמות הטיפול והצלחתו

ישנם כאבים שניתן לפתור בטיפול עד שניים. אבל איננו קוסמים. ישנם טיפולים שנדרש להם יותר אורח רוח, יותר התמדה בטיפול, יותר זמן ויותר טיפולים. לכן התכנית מותאמת אישית.

המטופל יקבל גם תרגילים לביתו ובכל מפגש תבוצע הערכה של התקדמותו בטיפול.

ואם הבעיה ממשיכה?

יתכנו מקרים בהם הפיזיותרפיה הקלה במעט או כלל לא.

במקרים אלה עומדת לרשות הפיזיותרפיסט מעטפת של המרכז הרפואי ספורתאג ולהיוועץ עם טובי המומחים בתחום האורתופדיה ורופאים מומחים מעולם רפואת הספורט בארץ ובחו"ל.

לאחר הבדיקה והאבחנה או במידה ואין שיפור במהלך מספר טיפולים, ימליץ הפיזיותרפיסט בתיאום עם המטופל, על המשך בירור עם רופא מומחה ויתואם תור במרכז למומחה המתאים.

תקשורת בין רופאי המרכז לפזיותרפיסטים במרכז

קיים קשר ישיר בלתי אמצעי בין הפיזיותרפיסטים לרופאי המרכז. לכן במהלך כל הטיפול של המטופל במרכז תתקיים התייעצות על המטופל לפי הצורך.

טכניקות טיפוליות שונות בפיזיותרפיה

תחום הפיסיותרפיה מתקדם בשנים האחרונות בקצב מהיר מאוד. שיטות טיפול חדשות ואמצעים מתחומים שונים תופסים מקום מרכזי בטיפולים. אמצעי התרגול והטיפול הבסיסים מהווים עדיין את ליבת הטיפול אבל שילוב שיטות מתקדמות, מכשור מתוחכם וגישות טיפול תפקודיות יותר, מגדילים את יכולות הפיזיותרפיסט להשגת מטרה ממוקדת בשיקום המטופל.

התאמת תכנית הטיפול תיעשה תמיד על ידי הפיזיותרפיסט המטפל באופן אישי לכל מטופל, תוך התחשבות בצרכיו, פציעתו, והמטרה אותה מבקש להשיג בטיפול.  רוב הפיזיותרפיסטים ישלבו אחת או יותר משיטות הטפול האלה:

  • טכניקות מנואליות ומניפולציה ידנית: הפעלת המפרקים באופן פסיבי ואקטיבי, מנפולציות, מתיחות ותרגול תנועה ומתיחה הם אבני יסוד בטיפולי פיזיותרפיה. בעזרת טכניקות אלו ניתן להשיג הרפיית שרירים מכווצים, שיפור זרימת הדם לרקמה הפגועה ושיפור טווחי התנועה של האבר הפגוע. טכניקה נוספת היא עיסוי רקמות עמוק.
  • מכשור טיפולי מתקדם: כחלק מהטיפול יכול הפיזיותרפיסט להשתמש לצורך במכשור חשמלי מתקדם כגון גלי הלם, גירוי חשמלי, מכשירים להקניית לחץ על המפרקים עם או ללא קירור או חימום, מכשירי עיסוי למפטי,  אולטראסאונד טיפולי או מכשירי חימום וקירור.
  • אימונים במציאות רבודה ומציאות וירטואלית: השיטות החדשות ביותר משלבות עבודה עם תוכנות ואפליקציות שונות לשיפור התפקוד ושיווי המשקל. בחלק המהמקרים מבוצע תרגול תוך כדי עבודה במציאות רבודה או סביבת תלת מימד וירטואלית. שיטות אלה משולבות בשלבי השיקום בהם ניתן לבצע תפקוד בצורה טובה יחסית ולא בשלבים הראשונים.
  • דיקור מערבי ("יבש"): טכניקת הדיקור המערבי ("דיקור יבש" ) מבוססת על גישה טיפולית הנקראת TRIGGER POINTS. ביצוע דיקור לנקודות הכואבות בשריר מסייע בהקלת כאבים, הגדלת טווח התנועות ושיפור תפקוד השריר. הדיקור מבוצע בעזרת מחטים דקיקות סטריליות – בדומה לדיקור סיני (אקופונקטורה). ניתן לשלב אלמנטים שונים לרבות דיקור מערבי עם גרוי חשמלי של המחטים, זאת כתלות בהתאמה לתכנית הטיפול ומצב המטופל. דיקור מערבי יעיל מאוד בפגיעות ספורט רבות.
  • אימון שיקומי ותרגול עצמי: חלק בלתי נפרד מהטיפול הוא הפעלה עצמית של המטופל. למטופל יש אחריות להיות פעיל בשיקומו, ולכן עבודה עצמית היא חלק בלתי נפרד מהטיפול. במרבית המקרים ישלב הפיזיותרפיסט תרגילים יעודיים לביצוע עצמי לרבות תרגילי גמישות ומתיחות, תרגילי חיזוק שרירים ושיפור כוח, תרגילי שיווי משקל והנחיות לחזרה לפעילות גופנית. רמת התרגילים תתאים לשלב השיקום של המטופל וליכולותיו. התרגול יכול להתבצע במכון הפיזיותרפיה עצמו, ואז ניתן להיעזר בעזרים שונים, ציוד ייעודי וליווי של פיזיותרפיסט. בחלק מהמקרים, החלק האחרון של השיקום לפני חזרה לפעילות ספורטיבית יבוצע על ידי מאמן כושר ובהנחיית הפיזיותרפיסט המטפל.

כיצד ניתן לשמר את תוצאות השיקום לאורך זמן?

למרות שהמטרה של טיפול פיזיותרפי היא בראש ובראשונה הקלה במצב חריף או כרוני של המטופל, והחזרתו לתפקוד, חלק חשוב בתהליך היא הטמעת הרגלים ושימור המצב לזמן ארוך ככל שניתן והפחתת הסיכון לחזרה של הבעיה המקורית.

שינוי לאורך זמן דורש התאמת הרגלים חדשים. הפיזיותרפיסט יכול להמליץ למשל על:

  • תרגול עצמי יומי: כחלק מהטיפול מקבלים המטופלים הנחיות לתרגול עצמי. הפיסיותרפיסט מבקר את המטופל ומוודא שמתרגל כפי שנדרש. המטופל מתנסה בתרגול קבוע והמטרה המשנית היא שהתרגול יהפך להרגל אותו יבצע המטופל בצורה קבועה. תרגול זה עוזר לשמר את מצבו הטוב של המטופל בסיום השיקום.
  • עזרים אורתופדיים שונים:  לעיתים יחליט הפיזיותרפיסט על צורך בשימוש באבזרים שונים כחלק מהשיקום. לדוגמא – תומך קרסול במצב לאחר נקע קרסול , תומך ברך, מדרסים או כריות יעודיות במקרים של דורבן , סד לשורש כף היד וכדומה. במידה שזו ההמלצה על המטופל לוודא את צורת השימוש, משך  ומתי יש להחליף את התומך.
  • המלצות לשינוי  הרגלי חיים: חלק חשוב משימור תוצאות השיקום כולל שינוי הרגלי חיים של המטופל. הפיזיותרפיסט יכול להמליץ על פעילות גופנית קבועה, הרגלי עמידה, ישיבה, תרגול שיפור יציבה, שינויים ארגונומיים בסביבת העבודה, שינוי הרגלי תזונה וכדומה.
  • בקרה והתאמה של סביבת העבודה: לעיתים, כאבים ובעיות אורתופדיות מקורם בסביבת עבודה בעייתית. הפיזיותרפיסט יוכל להמליץ על הערכה ושינוי של סביבת העבודה תוך העזרות ביעוץ ארגונומי.
  • אימון כושר: הפיזיותרפיסט יוכל ל גם להמליץ על אימוני כושר לשיפור הסיבולת הכללית וכוח השרירים  – אימון שישפר את התפקוד והיציבה באופן כללי.

הפיזיותרפיסטים של ספורתאג מחכים לכם! מקצועיים ומשתמשים בכל השיטות שהוזכרו לעיל.

המומחים שלנו

אוהד אבלס

אוהד אבלס

פיזיותרפיסט מוסמך BPT

אבחון, טיפול ושיקום פציעות אורטופדיות / ספורט

ליווי כפיזיותרפיסט קבוצות ספורט בליגת העל

טיפולים ברקמות חיבור הגוף בשרירים

אבי כץ

אבי כץ

פיזיותרפיסט BPT

אבחון וטיפול בפציעות ספורט

שיקום לאחר ניתוח

מאמן כושר – בניית תוכניות אימון

אורן חבושה

אורן חבושה

פיזיותרפיסט מוסמך BPT

אבחון, טיפול ושיקום פציעות אורטופדיות ופציעות ספורט

שיקום לאחר ניתוחים

טיפול בדיקור מערבי, גלי הלם

טיפול וסטיבולרי

מאמן חדר כושר ובונה תוכניות ריצה

רותי קלואג

רותי קלואג

פיזיותרפיסטית BPT, MSc. PT

נמצאת בתחום למעלה מ-30 שנה ובעלת ניסיון בינלאומי.

מרצה בחוג לפיזיותרפיה במכללה האקדמית צפת,

ומועמדת לדוקטורט PhD בחוג לאנטומיה ואנתרופולוגיה,

בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב.

ינאי שריר

ינאי שריר

פיזיותרפיסט מוסמך BPT

מאבחן, משקם, ומטפל בפגיעות אורתופדיות

שיקום ספורטאים והחזרה לפעילות

שיקום ואימון לאוכלוסיות נירולוגית (MS, Parkinson)

שיקום ווסטיבולרי

גואטה

יצחק גואטה

פיזיותרפיסט מוסמך BPT

אבחון, טיפול ושיקום פציעות אורטופדיות / ספורט

שיקום לאחר ניתוחים

דיקור מערבי

אימון כושר

עמית גולדנר

עמית גולדנר

פיזיותרפיסט מוסמך BPT

אבחון, טיפול ושיקום פציעות אורטופדיות / ספורט

שיקום לאחר ניתוחים