שבר מאמץ בשוק

ד"ר נועם רשף, אורתופד ספורט מנתח

שבר מאמץ בשוק

שבר מאמץ בשוק

שברי מאמץ הם סדקים זעירים בעצמות. הם נגרמים לרוב כתוצאה ממאמץ-יתר, לכן הם קורים בעיקר בעצמות כף הרגל ובעצמות התחתונות של הרגל, כמו עצמות השוק. שבר מאמץ בשוק לרוב מתרחש בעצם הטיביה, הגדולה מבין שתי עצמות השוק, אך הוא יכול לקרות גם בעצם הסמוכה (פיבולה), אם כי זה פחות שכיח. במאמר הבא נפרט על הגורמים, התסמינים, האבחון והטיפול במצב של שבר מאמץ בשוק.

גורמים עיקריים

גורמים עיקריים

כאמור, שברי מאמץ לרוב נגרמים בשל מאמץ או עומס יתר על העצמות הנושאות את משקל הגוף. למעשה, שברי מאמץ נגרמים כאשר אין איזון בין תהליך פירוק העצם ובניית העצם. במאמץ – העצם עוברת שינויים מזעריים של פירוק, והגוף יודע לתקן ולבנות זאת. אם העצם לא מקבלת מספיק זמן מנוחה להתאוששות, או שיש הפרעות תזונתיות, יכולים הנזקים האלה לגדול בהדרגה (מעבר ליכולת הבנייה של העצם), עד כדי שבר. שברי מאמץ יכולים להיגרם מסיבות שונות, ובעיקר:

  • תוכנית אימונים שכרוכה בהעלאת עומסים חדה ולא הדרגתית.
  • תנועות חוזרות הכרוכות במאמץ, כמו ריצות או הליכות ארוכות, קפיצות ועוד.
  • תוכנית אימונים צפופה מדי, ללא מנוחה מספקת בין האימונים.
  • פעילות גופנית המתבצעת במשטחים קשים.
  • פעילות גופנית (בעיקר ריצה) הכרוכה במעבר חד בין משטחים מסוגים שונים (למשל מדשא לאספלט).
תסמינים של שבר מאמץ בשוק

תסמינים של שבר מאמץ בשוק

התסמינים של שבר מאמץ בעצם הטיביה כוללים בעיקר:

  • כאבים ונפיחות בשליש התחתון של העצם
  • כאבים ונפיחות המורגשים בעיקר בזמן מאמץ וחולפים במנוחה
  • רגישות למגע וכאב בלחיצה על האזור הספציפי


חשוב לדעת כי במקרים רבים תחילה התסמינים יהיו קלים, והם עלולים להחמיר עם הזמן. לכן, חשוב מאוד לא להתעלם מכאבים שמופיעים בשוק, במיוחד אם אתם מתאמנים בתדירות גבוהה. מנוחה מספקת בין אימונים יכולה לסייע במיוחד למניעת שברי מאמץ באופן כללי, ולמניעת החמרה של שבר מאמץ קיים.

כיצד מאבחנים ?

כיצד מאבחנים?

לרוב, אבחון של שבר מאמץ בשוק נעשה על סמך בדיקה גופנית, תשאול המטופל, ובדיקת הרקע הרפואי שלו. במידת הצורך ניתן לבצע גם בדיקות דימות. ברוב המקרים יבוצע צילום רנטגן, אך האבחנה המדויקת יותר נזקקת לבדיקות כמו מיפוי עצמות או MRI . צילומי רנטגן יראו ממצאים בשלבים מתקדמים יותר של שברי מאמץ.

טיפול

טיפול

אחד הדברים החשובים ביותר בכל הנוגע לטיפול בשברי מאמץ – הוא לדאוג למנוחה מספקת. לעתים נדרשים שבועות ואף חודשים של מנוחה והימנעות מפעילות מאומצת, לצורך החלמה מלאה משברי מאמץ. חשוב במיוחד להישמע להוראות הרופא בכל הנוגע למשך המנוחה ולחזרה הדרגתית לפעילות. מומלץ לקרר את המקום, לצורך הפחתת הנפיחות והכאבים. במקרים מסוימים הרופא עשוי להמליץ על שימוש באביזרים לצורך הפחתת העומס על הרגל, כמו קביים, סד או גבס. במקרים חריגים – בעיקר בשבר מתקדם בטיביה או בצוואר הירך – יש צורך בקיבוע ניתוחי של השבר.

ספורתאג הוא מרכז רפואי רב-תחומי המעניק תמיכה היקפית לספורטאים מקצועיים וחובבים, כולל מגוון טיפולים מותאמים אישית אצל אורתופדים, רופאי ספורט ופיזיותרפיסטים – בפיקוח רפואי של ד"ר נועם רשף, אורתופד ספורט מנתח ומייסד המרכז. לתיאום תור התקשרו למספר שבראש העמוד או השאירו פרטים בעמוד יצירת קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.