פריקת כתף ראשונה

ד"ר נועם רשף, אורתופד ספורט מנתח

פריקת כתף ראשונה

פריקת כתף ראשונה

מפרק הכתף מורכב משלוש עצמות: עצם הזרוע העליונה (הומרוס), עצם השכם (סקפולה) ועצם הבריח (קלביקולה). מיקומו של ראש עצם הזרוע אל מול משטח הגלנואיד הוא שמאפשר טווח תנועה רחב במפרק הכתף. למעשה, הכתף היא המפרק הכי פחות יציב בגופנו. פריקת כתף היא מצב שבו עצם הזרוע יוצאת מתוך שקע הגלנואיד בעצם השכם. במרבית המקרים, אנשים שחוו פריקה ראשונה נמצאים בסיכון לפריקות נוספות בעתיד, אך סיכון זה הולך ופוחת עם הגיל.

גורמים עיקריים

גורמים עיקריים

פריקות כתף לרוב נגרמות כתוצאה מפציעות ספורט או בשל חבלה. פריקת כתף כתוצאה מפציעות ספורט מתרחשת לרוב בענפי ספורט הכוללים מגע (כמו כדורגל), בענפי ספורט שכוללים החזקת היד מעל לראש (כמו כדורסל), או בענפי ספורט עם סיכון גבוה לנפילות (כמו סקי). פריקה ראשונה כתוצאה מחבלה יכולה לקרות בשל תאונות (כמו תאונת דרכים), או בעקבות נפילות ומעידות (כמו נפילה מסולם).

תסמינים אופייניים

תסמינים אופייניים

סימפטומים שעלולים להצביע על פריקת כתף ראשונה כוללים כאבים עזים באזור הכתף, חוסר יכולת להניע את הכתף, נפיחות וכתף מעוותת. במקרים נדירים אנשים שעברו פריקה מסוג זה, יחוו חוסר תחושה באזור. אם אתם סובלים מהתסמינים הללו – חשוב לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי.

אבחון וטיפול

אבחון וטיפול

אבחון לרוב נעשה על ידי בדיקה גופנית וצילומי רנטגן סטנדרטיים. במרבית המקרים, הטיפול הראשוני יהיה שחזור למנח כתף תקין וייצוב הכתף באמצעות מתלה. לאחר מכן, ישנן אפשרויות לטיפול שמרני (לא ניתוחי) או טיפול ניתוחי. בחירת אופי הטיפול תהיה בשיקולו של הרופא המטפל ובהתאם למצבו של המטופל. במרבית המקרים יהיה צורך בבדיקות הדמיה נוספות כדי לגבש את ההחלטה הסופית.

טיפול שמרני – הימנעות מביצוע פעולות הכוללות סיבוב והרמה של הזרוע והנחת מתלה לייצוב הכתף. חשוב גם לשלב טיפולי פיזיותרפיה לשיפור יציבות הכתף.
טיפול ניתוחי – נפוץ במיוחד בקרב ספורטאים החווים פריקת כתף שמלווה בקרעים ברצועות. הניתוח לרוב כולל תיקון של הקרעים, למניעת חוסר יציבות של המפרק ופריקות חוזרות. לעיתים יש צורך בהתייחסות לפגיעות בעצמות ואז הניתוחים מעט אחרים. בכל מקרה מטרת הטיפול הניתוחי היא להחזיר את היציבות לכתף ולהחזיר את המטופל לרמת הפעילות אליה הוא שואף.

שיקום והחלמה

שיקום והחלמה

לרוב לאחר הטיפול הראשוני יש צורך במתלה או במכשירים אחרים לייצוב הכתף. בתקופה זו (לרוב כמה שבועות) אין לבצע פעילות ספורטיבית כלל. אם בוצע טיפול ניתוחי לתיקון קרעים, המטופל יידרש להימנע מפעילות ספורטיבית במשך מספר שבועות עד מספר חודשים. טיפולי פיזיותרפיה הם חלק בלתי נפרד מתהליך השיקום לאחר פריקת כתף. הם מסייעים להחזיר לכתף את טווח התנועה ולהחזיר את הכוח לשרירים המייצבים באזור. טיפולי הפיזיותרפיה מתחילים כמעט מיד לאחר החזרת הכתף הפרוקה למקומה.
ספורתאג הוא מרכז רפואי רב-תחומי המעניק תמיכה היקפית לספורטאים מקצועיים וחובבים, כולל מגוון טיפולים מותאמים אישית אצל אורתופדים, רופאי ספורט ופיזיותרפיסטים. ד"ר רשף, המנהל הרפואי של ספורתאג מתמחה בטיפול בפריקות כתף וצוות הפיזיותרפיסטים מתמחה בשיקום פגיעות כתפיים כטיפול שמרני ולאחר ניתוחים לתיקון יציבות. לתיאום תור התקשרו למספר שבראש העמוד או השאירו פרטים בעמוד יצירת קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.