פיזיותרפיית ספורט

יצחק גואטה, פיזיותרפיסט BPT

פיזיותרפיית ספורט

פיזיותרפיית ספורט

פציעות ספורט מהוות תחום נרחב בפני עצמו, המצריך מענה רפואי ייחודי, כזה הכולל אבחון וטיפול מותאמים אישית לספורטאים, בהתאם לצרכיהם הספציפיים. גם אם מדובר בספורטאי מקצועי וגם אם מדובר בספורטאי חובב, אנשים העוסקים באופן תדיר בפעילות גופנית מאומצת חשופים למגוון רחב של פציעות ספורט. במקרים רבים, טיפול בפציעות אצל ספורטאים יכלול פיזיותרפיית ספורט, שמטרתה שיקום יעיל לצורך חזרה לשגרה הספורטיבית, ובמקביל שימור המצב למניעת פציעות ספורט עתידיות. אז מהי המשמעות העמוקה של פיזיותרפיה לספורטאים? מה כוללת תוכנית פיזיותרפית לספורטאים? כל התשובות במאמר הבא.

כיצד נגרמות פציעות ספורט?

כיצד נגרמות פציעות ספורט?

נהוג לחלק את פציעות הספורט לשני סוגים עיקריים: פציעות כתוצאה משימוש-יתר ופציעות אקוטיות (חריפות). פציעות הנובעות משימוש-יתר הן לרוב תוצאה של תהליך ממושך, והן יכולות להתרחש מסיבות שונות, כמו חוסר הקפדה על מנוחה מספקת בין אימונים, הגברת עצימות האימונים באופן מהיר ולא הדרגתי, טכניקה לא נכונה בביצוע תרגילים ועוד. פציעות נפוצות מסוג זה כוללות, בין היתר: שברי מאמץ, דלקות גידים (מרפק טניס ומרפק גולף), ובעיות מפרקים.

פציעות אקוטיות לרוב נגרמות כתוצאה מחבלה או תאונה, או בשל חוסר שימוש (למשל אנשים המנהלים אורח חיים יושבני במהלך השבוע ובסוף השבוע מבצעים פעילות גופנית מאומצת מדי). פציעות נפוצות מסוג זה כוללות בין היתר: קרעים ברצועות/גידים/שרירים, פריקות, שברים ונקע בקרסול.
ההשפעה של פציעות ספורט על ספורטאים לפציעות ספורט השלכות קשות על ספורטאים, במיוחד אלו העוסקים בספורט מקצועני. פציעות אלו עשויות להוביל להיעדרות ממושכת, לפגיעה משמעותית ביכולת הביצוע ולפגיעה מנטאלית כתוצאה מהסטרס שכרוך בהתמודדות עם הפציעה, השיקום והחזרה לשגרה. לפיכך, יש צורך בפיזיותרפיה מותאמת אישית, שתאפשר חזרה מיטבית לשגרת האימונים, תוך שמירה על בריאותו של הספורטאי – וכאן נכנסת לתמונה פיזיותרפיית ספורט.

מהי פיזיותרפיית ספורט?

מהי פיזיותרפיית ספורט?

מטרתה של פיזיותרפיה לספורטאים היא בניית תוכנית שיקום מותאמת אישית, שתאפשר לספורטאי גם חזרה לשגרה בצורה הנכונה ביותר, וגם מניעה של פציעות עתידיות. תוכנית השיקום שנבנית עבור ספורטאי מביאה בחשבון פרמטרים חיוניים שונים, לרבות מנגנון הפציעה, ואופי הפעילות הספורטיבית אותה מבצע הספורטאי. פיזיותרפיסט ספורט הוא איש מקצוע המתמחה בפציעות ספורט, שיודע לתת מענה מקצועי – תוך הבנה מעמיקה של צרכיו הייחודיים של הספורטאי.

מה כולל תהליך של פיזיותרפיה לספורטאים?

מה כולל תהליך של פיזיותרפיה לספורטאים?

תהליך הפיזיותרפיה עבור ספורטאי יכול לכלול מגוון רחב של טכניקות טיפוליות, לרבות:

  • טכניקות ידניות – לשיפור טווח התנועה וזרימת הדם (תרגילי מתיחות, עיסוי וכדומה).
  • דיקור מערבי – להפחתת כאבי שרירים ושיפור תפקודם, כמו גם להגדלת טווח התנועה.
  • מכשור טיפולי מתקדם – לרבות אולטרסאונד טיפולי, טיפול בגלי הלם ועוד.
  • אימונים במציאות רבודה או בסביבה וירטואלית תלת-ממדית – לשיפור שיווי המשקל והתפקוד הכללי.
פיזיותרפיית ספורט בספורתאג

פיזיותרפיית ספורט בספורתאג

ספורתאג הוא מרכז רפואי רב-תחומי המתמחה במתן תמיכה מקצועית והיקפית לאוכלוסיות מגוונות, לרבות ספורטאים מקצועיים. בספורתאג הטיפול הפיזיותרפי נעשה תוך שמירה על קשר ישיר בין הרופאים המומחים לבין הפיזיותרפיסטים, ובניית תוכנית השיקום נעשית תוך התחשבות בצרכיו האישיים, בפציעתו ובמטרותיו של הספורטאי. לתיאום פגישת ייעוץ עמנו, התקשרו למספר שבראש העמוד או השאירו פרטים בעמוד יצירת קשר, ואנו נחזור אליכם בהקדם.