כאבים במרפק

ד"ר נועם רשף, אורתופד ספורט מנתח

כאבים במרפק

כאבים במרפק

המרפק הוא מפרק צירי, המחבר בין עצם הזרוע לעצמות האמה – והוא משמעותי לתנועת הגפה העליונה. הוא מורכב משלושה תתי מפרקים, המאפשרים תנועות של כיפוף ופשיטה, כמו גם תנועת סיבוב כלפי מעלה ומטה. מעצם היותו ציר תנועה משמעותי בגוף, המרפק חשוף ללא מעט פגיעות, ולכן כאבים במרפק הם בין התלונות האורתופדיות השכיחות ביותר. הסיבות לכאבים הללו מגוונות, לכן כדאי להכיר אותן היטב. חשוב גם להכיר את הדגלים האדומים שמצביעים על בעיה משמעותית במרפק. הנה כל מה שצריך לדעת על כאבים מסוג זה.

גורמים עיקריים

כאבים במרפק – גורמים עיקריים

כאמור, כאבים במרפק יכולים לנבוע ממגוון רחב של סיבות, לרבות דלקות, שברים, פריקות, שחיקת סחוס והרשימה עוד נמשכת. הנה כמה גורמים שכיחים שעשויים להוביל להופעה של כאבים:

מרפק טניס
זוהי אחת הבעיות השכיחות ביותר באזור המרפק, הגורמת לכאבים בחלקו החיצוני של המרפק. בעיה זו נובעת כתוצאה מפגיעה באחד הגידים במרפק (הגיד המיישר המשותף), לרוב בשל דלקת ניוונית בגיד. למרות שמה, היא נפוצה בכלל האוכלוסייה ובעיקר אצל אנשים שעובדים בעבודות פיזיות הכרוכות בשימוש רב ברמה – ולא רק אצל שחקני טניס. למעשה – רק 20% משחקני הטניס יסבלו ממרפק טניסאים.

מרפק גולף
בעיה נוספת באחד הגידים במרפק, הנובעת מתהליך דלקתי בגיד המכופף המשותף, המתבטאת בכאבים בחלקו הפנימי של המרפק. גם בעיה זו שכיחה לא רק בקרב שחקני גולף, אלא גם באוכלוסייה הכללית ובאנשים העוסקים בפעילויות הכרוכות בפעולות חוזרות ונשנות של כף היד, לרבות ספורטאים.

תסמונת התעלה הקוביטלית
מצב רפואי המתבטא בפגיעה בעצב הגומד (העצב האולנרי), אחד משלושת העצבים המרכזיים באזור. עצב הגומד חשוב לתחושה וליכולות המוטוריות בכף היד ובאמה. פגיעה בעצב הזה יכולה להוביל לנימול, עקצוצים ולחולשה משמעותית באמה ובכף היד. ישנן גם תסמונות נוספות של לחץ עצבי באזור שמתבטאות בהופעת כאבים במרפק, כמו תסמונת התעלה הרדיאלית ותסמונת פרונטור.

בורסיטיס
מצב התבטא בדלקת, זיהום ונפיחות בבורסה, שק קטן המכיל נוזלי סיכה המונעים חיכוך ומהווים חוצץ בין המפרקים, הגידים והעצמות. זיהום בבורסה יכול להיגרם בעקבות תנועות חוזרות ונשנות באזור, וכן בשל פציעות.

פריקת מרפק
מתרחשת כאשר אחת מעצמות המרפק (או שתיהן) יוצאת ממקומה. לרוב היא נגרמת בשל פגיעה ישירה (כמו נפילה) והיא מתבטאת בכאבים, בעיוות של המרפק ובאי יכולת להניע את המרפק. במקרה זה הטיפול הוא שחזור מהיר ככל האפשר של המפרק.

אבחון וטיפול

כאבים במרפק – אבחון וטיפול

כאשר מופיעים תסמינים כמו כאבים במרפק (לרבות בחלקו החיצוני או הפנימי של המרפק), תחושת נימול, חולשת שרירים, קושי תפקודי ורגישות באזור – כדאי לפנות לאורתופד מומחה לצורך אבחון וטיפול. הכאבים  יכולים לחלוף מעצמם, אך אם מדובר בבעיה נקודתית, היא עלולה להחמיר ללא קבלת טיפול מתאים. הטיפול יהיה בהתאם למצבו הרפואי של המטופל ולממצאים שהתגלו בבדיקה גופנית ובבדיקות דימות. היום קיים מגוון רחב של טיפולים לבעיות במרפק, מטיפול שמרני הכולל פיזיותרפיה וטיפול תרופתי, דרך הזרקות ועד לטיפול כירורגי.

ספורתאג הוא מרכז רפואי רב-תחומי המעניק תמיכה היקפית לספורטאים מקצועיים וחובבים, כולל מגוון טיפולים מותאמים אישית אצל אורתופדים, רופאי ספורט ופיזיותרפיסטים – בפיקוח רפואי של ד"ר נועם רשף, אורתופד ספורט מנתח ומייסד המרכז. לתיאום תור התקשרו למספר שבראש העמוד או השאירו פרטים בעמוד יצירת קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.