דלקת בכתף

ד"ר נועם רשף, אורתופד ספורט מנתח

דלקת בכתף

דלקת בכתף
גורמים, תסמינים ומגוון הטיפולים

גורמים, תסמינים ומגוון הטיפולים

הכתף היא מפרק בעל טווח התנועה הגדול ביותר בגוף. זה מתאפשר בעקבות המבנה האנטומי המורכב של המפרק, הכולל עצמות, שרירים, גידים ורצועות. דלקת בכתף יכולה להיגרם מסיבות שונות, והיא עשויה להתבטא בתסמינים מעט שונים אחד מהשני. אילו גורמים יכולים להוביל לדלקת? מהם התסמינים של הדלקת?  אילו טיפולים מוצעים במצב זה? במאמר הבא נענה על כל השאלות בנושא.

גורמים עיקריים לדלקת בכתף

גורמים עיקריים לדלקת בכתף

כאמור, דלקות בכתף יכולות להיגרם מסיבות רבות ומגוונות, אך ישנם כמה גורמים עיקריים:
עומס יתר – מדובר בדלקת שמתפתחת לאורך זמן, בעיקר אצל אנשים העוסקים בפעילויות ספורטיביות, ואנשים שעוסקים בעבודה הכרוכה במאמץ פיזי. תנועות חוזרות ונשנות של הכתף, ונשיאת משקלים כבדים לאורך זמן רב הם גורמים שיכולים לתרום להתפתחותה של דלקת.
טראומה – אירוע נקודתי, כמו נפילה או פציעה במהלך פעילות ספורטיבית.
דלקת מפרקים ניוונית – הפוגעת ברקמות העוטפות את המפרקים והסחוס.
גורמים נוספים פחות שכיחים לדלקות בכתף, כוללים דלקת מפרקים זיהומית (הנגרמת עקב זיהום ויראלי/חיידקי/פטרייתי במפרק) ודלקת מפרקים שגרונית. הגורמים השונים יכולים להוביל לדלקות שונות בכתף, כמו בורסיטיס (דלקת בנוזל הסינוביאלי של המפרק), דלקת בגיד הבייספס (השריר הדו-ראשי), כתף קפואה, ודלקת בשרירי השרוול המסובב. לרוב, דלקת בכתף מופיעה באחד הגידים או באחת הבורסות במפרק.

תסמינים של דלקת בכתף

תסמינים של דלקת בכתף

אמנם הסימפטומים יכולים להשתנות בהתאם לסוג הדלקת, הגורם שהוביל להתפתחותה והמיקום הספציפי שלה בתוך המפרק עצמו, אך ישנם כמה תסמינים מרכזיים: כאבים בכתף (שמיקומם יכול להשתנות), אדמומיות, כתף חמה למגע, נוקשה או נפוחה. בהתאם לסוג הדלקת יכולים להופיע תסמינים אחרים, כמו כאב שמקרין לזרוע, טווח תנועה מוגבל במפרק, כאב שמחמיר בעיקר בזמן תנועה וכאב שמורגש בזמן מנוחה. התסמינים עלולים להוביל לפגיעה ביכולת התפקוד היומיומי.

טיפול

טיפול

ישנן אפשרויות טיפול שונות לדלקת בכתף. לרוב, הטיפול הראשוני יהיה שמרני, והטיפול הניתוחי יישקל רק כמוצא אחרון, בעיקר כאשר הטיפול השמרני לא הוביל לשיפור במצב. הטיפול השמרני לרוב יכלול טיפול תרופתי (כדורים אנטי-דלקתיים), פיזיותרפיה וייצוב הכתף (באמצעות חבישה או סד) או טיפולים בהזרקה לכתף (סטרואידים, חומצה היאלורונית או PRP). כדאי לדעת כי טיפולי פיזיותרפיה הם יעילים גם עבור מטופלים שמתכננים לעבור ניתוח, שכן הם יכולים לסייע משמעותית בתקופת ההחלמה ובשיפור תוצאות הניתוח.

במקרים רבים, ניתן לשלב גם טיפולים לא-פולשניים כחלק מהטיפול השמרני, כמו טיפול בגלי הלם ושימוש באולטרסאונד טיפולי, המסייעים להפחתת הכאבים ולזירוז תהליך ההחלמה. טיפולים אלה הם לרוב משלימים לטיפול הפיזיותרפי, שהוא הכרחי להשבת טווח תנועה ושימורו, לניהול נכון של עומסים ולשיפור היכולת התפקודית הכללית של הכתף.

ספורתאג הוא מרכז רפואי רב-תחומי המעניק תמיכה היקפית לספורטאים מקצועיים וחובבים, כולל מגוון טיפולים מותאמים אישית אצל אורתופדים, רופאי ספורט ופיזיותרפיסטים – בפיקוח רפואי של ד"ר נועם רשף, אורתופד ספורט מנתח ומייסד המרכז. לתיאום תור התקשרו למספר שבראש העמוד או השאירו פרטים בעמוד יצירת קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.