דלקת בגיד

ד"ר נועם רשף, אורתופד ספורט מנתח

דלקת בגיד

דלקת בגיד

גידים הם רקמות חיבור גמישות וחזקות, המקשרות בין השרירים לעצמות. הגידים הם חלק בלתי נפרד ממערכת התנועה של הגוף, כיוון שהם אחראיים על המרת הכוח שאנו מפעילים – לתנועה של השרירים והעצמות. אמנם החוזק הרב והגמישות של הגידים מאפשרים להם לעמוד בעומסים רבים, אך הגידים עדיין מוגבלים ועשויים להיפגע כאשר מופעל עליהם לחץ רב מדי. לכן פציעות גידים הן נפוצות במיוחד בקרב ספורטאים, אך הן בהחלט יכולות להופיע באוכלוסייה הכללית, בעיקר בקרב מבוגרים. במאמר הבא נתמקד באחת הפציעות השכיחות ביותר – דלקת בגיד, כולל הגורמים, התסמינים, אבחון וטיפול.

מה גורם לדלקות גידים?

מה גורם לדלקות גידים?

דלקת בגיד נגרמת לרוב כתוצאה מעומס יתר, האופייני בעיקר לאנשים העוסקים בספורט, אך לא רק. עומס יתר יכול לקרות במהלך פעילות גופנית מאומצת ועקבית, למשל עיסוק בספורט הכולל ריצות וקפיצות, זריקת כדור או שימוש במחבט. למעשה, כל פעילות הכרוכה בתנועה החוזרת על עצמה ומעמיסה על הגידים, יכולה להוביל לדלקת, כמו שחייה, שימוש בעכבר, הקלדה ועוד. במקרים מסוימים, דלקות גידים יכולות להיגרם גם כתוצאה מטראומה, לרבות נפילה, תאונת דרכים וכו'.

כמו כן, כדאי לדעת שעם השנים הגידים נחלשים, ולכן דלקות בגידים שכיחות גם בקרב מבוגרים. גורם נוסף שמשפיע על היכולת להתמודד עם דלקות גידים הוא אספקת הדם הלקויה לגידים. הגיד מקבל אספקת דם טובה רק בחיבור שלו לשריר. לאחר מכן, אספקת הדם מגיעה משרוול הגיד בלבד. לכן תהליכי ההחלמה בפגיעות גידים הם ארוכים. גורמי סיכון נוספים כוללים תזונה לקויה, עודף משקל וגנטיקה.

תסמינים של דלקת בגיד

תסמינים של דלקת בגיד

דלקות גידים לרוב מתרחשות בגידים שסביב הכתף, שורש כף היד, המרפק, הברך, הירך והעקב. אלו הסימפטומים שיכולים להופיע באזורים המעורבים:

  • כאב המחמיר בתנועה וחולשה באזור הפגוע.
  • נפיחות, שלפעמים מלווה בחום מקומי או אדמומיות.
  • בליטה לאורך הגיד.
  • נוקשות באזור המעורב.
אבחון דלקת בגיד

אבחון דלקת בגיד

אבחון דלקת גידים נעשה לרוב על סמך התסמינים ותשאול המטופל, ועל ידי בדיקה גופנית של אורתופד מומחה, שיבדוק בין היתר את יכולת התנועה באזור הפגוע. במקרים שהאבחנה אינה חד-משמעית, ניתן להפנות לבדיקות דימות לרבות צילום רנטגן, אולטרסאונד או MRI.

טיפול בדלקות גידים

טיפול בדלקות גידים

ישנם טיפולים רבים ומגוונים לדלקות גידים, לכן חשוב לדעת שהטיפול ייקבע בהתאם לחומרת המצב ולפי האזור בגוף שנפגע. במרבית המקרים הדלקת תחלוף מעצמה תוך ימים בודדים, ללא צורך בטיפול מיוחד. במקרים אלו, ההמלצה תהיה על מנוחה (והפסקה של הפעילות שגרמה לדלקת), קירור המקום ובמידת הצורך יינתנו גם משככי כאבים.

אחד הטיפולים היעילים לדלקות גידים הוא טיפול פיזיותרפיה, המסייע במיוחד לספורטאים ולכל מי שחשוף לדלקות גידים חוזרות. פיזיותרפיה לדלקות גידים לא רק מטפלת במצב, אלא גם מסייעת למניעת מקרים עתידיים. הטיפול יכול לכלול עיסוי, שימוש באולטרסאונד טיפולי ותרגילים לחיזוק השרירים שסביב הגיד הפגוע. הטיפול הפיזיותרפי לרוב מסייע להקל את הכאבים ולשפר את טווח התנועה. במקרים מסוימים, ניתן לשלב גם טיפולים מתקדמים, כמו טיפול בגלי הלם או בהזרקות ביולוגיות. במקרים חריגים, לאחר כשל הטיפול השמרני יומלץ על טיפול ניתוחי.

ספורתאג הוא מרכז רפואי רב-תחומי המעניק תמיכה היקפית לספורטאים מקצועיים וחובבים, כולל טיפולים מותאמים אישית אצל אורתופדים, רופאי ספורט ופיזיותרפיסטים המספקים מענה למגוון בעיות, לרבות דלקת בגיד – בפיקוח רפואי של ד"ר נועם רשף, אורתופד ספורט מנתח ומייסד המרכז. טיפולי הפיזיותרפיה בספורתאג כוללים טכניקות טיפוליות רבות ומגוונות, לרבות גלי הלם, אולטרסאונד טיפולי, מכשירי עיסוי לימפטי ועוד. לתיאום תור התקשרו למספר שבראש העמוד או השאירו פרטים בעמוד יצירת קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.