אקו לב

ד״ר דן הדס, קרדיולוג ספורט וילדים

אקו לב

אקו לב

בדיקת אקו לב (אקוקרדיוגרפיה) היא בדיקת אולטרסאונד לא פולשני של הלב וכלי הדם. הבדיקה כוללת שימוש בגלי קול בתדירויות גבוהות, היוצרות תמונה נעה של חללי הלב, שריר הלב, כלי הדם והמסתמים. בדיקה זו היא הדרך היעילה ביותר לבדיקת הלב וכלי הדם באזור, לרבות תפקודו, המבנה שלו, בדיקת הימצאות נוזל קרום הלב וכן בחינת מדדי לחץ. מתי יש לעבור את הבדיקת אקו? מהן מטרות הבדיקה? כיצד היא מתבצעת והאם היא מסוכנת? במאמר הבא תמצאו את כל המידע על בדיקת אקו לב.

מתי יש צורך בבדיקת אקו לב?

מתי יש צורך בבדיקת אקו לב?

אקו לב היא בדיקה יעילה לאבחון, מעקב והערכת מצבים רפואיים שונים בלב. לפיכך, היא יכולה לסייע בזיהוי ואבחון מגוון רחב של מצבים, לרבות:

  • מומי לב
  • אי ספיקת לב
  • קריש דם
  • איתור הגורם לאוושה בלב
  • חולשה של שריר הלב (לאחר אוטם)
  • דלקת בקרום הלב (פריקרדיטיס)
  • בעיות בתפקוד שריר הלב
  • איתור הפרעות במבנה הלב, כלי הדם היוצאים ממנו והמסתמים
  • אנדוקרדיטיס זיהומית (דלקת של פנים הלב)

אם ישנו חשד לאחת מהבעיות שצוינו לעיל, אז יעלה הצורך בבדיקה. עם זאת, חשוב להדגיש כי כל מקרה לגופו והפניה לבדיקה תתבצע על ידי רופא מומחה בהתאם למצבו הרפואי של המטופל.

איך הבדיקה מתבצעת?

איך הבדיקה מתבצעת?

אקו לב מתבצעת על ידי טכנאי מסוג זה, שהוסמך ועבר הכשרה לביצוע בדיקה זו. במהלכה תתבקשו להסיר ביגוד מפלג הגוף העליון ולשכב על מיטת הבדיקה. אחרי כן, הטכנאי ימרח ג'ל שקוף על בית החזה, ג'ל זה מסייע בהעברת גלי הקול ממכשיר הנקרא מתמר. הטכנאי מניע את המתמר על גבי הג'ל בבית החזה, המתמר קולט ומשדר גלי קול בתדרים גבוהים ומתרגם אותם לאותות חשמליים. כתוצאה מכך נוצרת תמונה נעה של חלל הלב, הלב עצמו בזמן שפועם וגם של זרימת הדם בלב. פענוח הבדיקה מתבצע לאחר מכן על ידי קרדיולוג מומחה. לעיתים הבדיקה תתבצע על ידי הקרדיולוג בעצמו.

האם הבדיקה מסוכנת?

האם הבדיקה מסוכנת?

אין סיכון בבדיקה זו והמכשיר המשמש לבדיקה לא פולט קרינה מייננת כלל. כמו כן, הבדיקה היא לא פולשנית ולכן אינה כרוכה בסיכון נוסף. לפיכך, מדובר בבדיקה בטוחה לחלוטין וללא שום סיכון כלל.

אקו לב לספורטאים

אקו לב לספורטאים

בספורתאג מתבצעת בדיקת אקו לב באמצעות מכשור חדיש ומתקדם ותוך שימת דגש על האספקטים החיוניים עבור ספורטאים. במרכז שלנו מבוצעת בדיקה מסוג זה המותאמת לספורטאים, אצלם הלב לעתים קרובות רחב ועבה יותר מכלל האוכלוסייה. במהלכה נבדק בין היתר מוצא העורקים הכליליים, המספקים דם ללב, שמיקום לא תקין שלהם הוא גורם תמותה מרכזי. בדיקת האקו והיעוץ עצמו מבוצעים על ידי ד"ר דן הדס, המומחה היחיד בארץ גם לקרדיולוגית ספורט וגם לקרדיולוגית ילדים. למידע נוסף על אקו לב וייעוץ קרדיולוג ספורט בספורתאג התקשרו למספר שבראש העמוד או השאירו פרטים בעמוד יצירת קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.