אורח חיים בריא

אבירן קדוש, דיאטן קליני ותזונאי ספורט

אורח חיים בריא

אורח חיים בריא
אורח חיים בריא – מה זה בעצם אומר?

אורח חיים בריא – מה זה בעצם אומר?

אורח חיים בריא הוא מושג שעד לפני כמה שנים כלל לא היה ידוע בקרב האוכלוסייה הכללית, ורק בעשורים האחרונים הוא הפך למושג שגור. אבל למרות שאנשים רבים שמעו עליו, לא כולם יודעים מהי המשמעות הפרקטית של שגרת חיים בריאה, וכיצד ניתן ליישמה בחיי היומיום. במאמר הבא תמצאו את כל המידע החשוב ליישום שגרה יומית בריאה יותר.

מהו אורח חיים בריא?

מהו אורח חיים בריא?

המשמעות של המושג היא אורח חיים הכולל מכלול של גורמים שנמצאו יעילים בשמירה על בריאות טובה, בהפחתת הסיכון ללקות במחלות שונות ובהעלאת תוחלת החיים. חשוב להדגיש כי הסיכוי ללקות במחלות שונות תלוי בגורמים רבים, כולל נטייה גנטית, היסטוריה משפחתית, רקע רפואי, גורמים סביבתיים ועוד. לפיכך, כדאי לזכור כי אורח חיים בריא לא יכול להבטיח בוודאות שלא תלקו במחלה כלשהי, אך הוא בהחלט יכול לסייע בהפחתת הסיכון לבעיות בריאותיות רבות. אז למה אנחנו מתכוונים באורח חיים כזה?

יש מספר תחומים שאנחנו, במאה ה-21 לוקים בהם:

  • תזונה – אכילה לא מבוקרת של מזון מעובד, באיכות לא אחידה וללא תחושת רעב אמיתית.
  • פעילות גופנית – אורח חיים יושבני, המוגבל בפעילות פיזית.
  • שינה – שינה מועטה מדי, לצד צריכה מופרזת של ממריצים (קפה, תה, קולה).
  • לחץ – החיים במאה ה-21 ובמדינת ישראל בפרט, עמוסים בלחצים מסוגים שונים. לחץ הוא גורם סיכון למחלות שונות, הפרעות אכילה, הפרעות שינה ובעיות רפואיות שונות.

אימוץ אורח חיים בריא הוא למעשה החלטה מודעות לעשות שינויים חיוביים באורח החיים, בצורה שמשפרת את כל התחומים שצוינו לעיל. זה כולל בין היתר, תזונה מאוזנת, הקפדה על פעילות גופנית (אירובי וכוח), שינה מספקת (כ-8 שעות בלילה), והפחתת רמות הלחץ בדרכים שונות.

מאיפה מתחילים?

מאיפה מתחילים?

החלטתם שאתם רוצים לחיות חיים בריאים וטובים יותר? כבר עשיתם צעד חשוב בדרך. הצעד הבא הוא לתכנן כיצד לעשות זאת בפועל. הגדירו לעצמכם מטרות ברורות, והציבו יעדים ריאליים עבורכם. אם אתם לא בטוחים כיצד בדיוק לעשות את זה, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי. חשוב לדעת כי אנשים רבים מנסים לשנות את אורח החיים בכוחות עצמם ולא מצליחים. הסיבה העיקרית לכך היא ששינוי דפוסים ישנים היא משימה לא קלה.

לכן יש צורך בעזרה מגורם מקצועי, שיעניק לכם את כל הכלים שיעזרו לכם לעשות שינוי אמיתי – ולהתמיד בו. מעבר לכך, אורח חיים בריא יכול להיראות אחרת מאדם אחד למשנהו, משום שלכל אחד רקע רפואי אחר. לפיכך, ישנה חשיבות רבה להתאמה אישית של תפריט תזונתי ופעילות גופנית. אנשי מקצוע רבים ושונים יכולים לסייע לכם במסע לאורח חיים בריא יותר, ביניהם רופא משפחה, דיאטן קליני, מאמן כושר, פסיכולוג קליני ועוד.

ספורתאג הוא מרכז רפואי רב-תחומי המקדם אורח חיים בריא ומעניק תמיכה היקפית לאוכלוסיות מגוונות, מספורטאים מקצועיים לחובבים. אצלנו ניתן להיוועץ בגורמים מקצועיים מגוונים, לרבות דיאטנים קליניים, תזונאי ספורט ומאמני כושר. מעוניינים לשפר את אורח החיים? בספורתאג תוכלו להיוועץ בכל הנוגע לבניית תפריטים והתאמת תוכנית אימונים. לתיאום תור התקשרו למספר שבראש העמוד או השאירו פרטים בעמוד יצירת קשר, ואנו נחזור אליכם בהקדם.